Diagnostyka - komputerowe badanie stóp i postawy - Habitech

Logo pracowni Habitech
MENU
PasekMenu
MENU
Przejdź do treści
Badanie obciążenia stóp na specjalnej platformie komputerowej.
Badanie odbicia stopy i pozycji stawów skokowych, kolan i miednicy.
Analiza postawy, ustawienia kończyn, miednicy i kręgosłupa.
Podometria - komputerowe badanie stóp i postawy
Diagnostyką w naszej pracowni zajmuje się doświadczony technik ortopedyczny. Badanie polega na określeniu wartości i układu obciążeń stóp oraz jego wpływu na wyższe części ciała. Celem badania jest określenie czy błędna postawa (najczęstsza przyczyna bólu i przeciążeń stawów) wynika z nieprawidłowej budowy lub zniekształceń stóp i kończyny dolnej.
Jest ono niezbędne do doboru i wykonania ewentualnego zaopatrzenia ortopedycznego (np. wkładek do butów, modyfikacji obuwia lub obuwie ortopedycznego).
Kto i dlaczego powinien się przebadać ?
Badaniu (podometrycznemu) powinny w szczególności poddać się:
 • dzieci - prewencja wystąpienia wad postawy
 • dorośli – w celu eliminacji przeciążeń powstałych w czasie pracy i uprawiania sportu lub rekreacji.
 • sportowcy - w celu eliminacji przeciążeń i ograniczenia kontuzji.
 • osoby po przebytych urazach lub zabiegach chirurgicznych kończyny dolnej ( kontuzje, złamania, protezoplastyka, halluksy etc.)
 • osoby chore na reumatyzm - wkładki ortopedyczne skutecznie uśmierzają ból i zapobiegają postępującej deformacji stóp. W połączeniu z odpowiednim obuwiem pomagają powrócić normalnej aktywności.
 • osoby chore na cukrzycę - prewencja zniekształceń i neuropatii stopy (Zespół Stopy Cukrzycowej)

Po co jest badanie?
Dlaczego  badanie jest niezbędne skoro mam zalecenia od lekarza?
Zalecenia opisowe typu : wkładki supinujące, obcas Thomasa, wkładki sensoryczne - nie zawierają ważnych informacji technicznych, niezbędnych do prawidłowego wykonania zaopatrzenia np. wartości wysokości elementów korekcyjnych, ich twardości, rodzaju materiałów, sposobu rozmieszczenia. Doborem i wytwarzaniem prawidłowego zaopatrzenia ortopedycznego zajmuje się technik ortopedyczny, który w tym celu wykonuje odpowiednie badania techniczne aby do odpowieniej wady postawy wykonać prawidłowe - skuteczne zaopatrzenie ortopedyczne.


Jak przygotować się do badania
 • Do badania nie jest potrzebne skierowanie - jeśli mają państwo zalecenia od ortopedy, fizjoterapeuty, rehabilitanta prosze je przedstawić.
 • Jeśli jesteś po urazie lub w trakcie leczenia proszę przynieść dokumentację np.: diagnostykę obrazową (wynik RTG, USG,TK, MRI ...), wypis itd.
 • Prosimy przynieść ze sobą najczęściej noszone obuwie (nie jest to niezbędny warunek) lub obuwie, w którym ma być zastosowana wkładka. Nie musi być w parach, może być 1 sztuka ;-)
 • Standardowo - może zajść potrzeba aby rozebrać się do bielizny. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadkach badania długości kończyn i ułożenia miednicy, skolioz etc.
  Szanowne Panie: pończoch lub rajstop dobrze przylegających do ciała w  kolorze cielistym nie trzeba zdejmować ( choć mogą one utrudniać pracę urządzeń skanujących ciało).
 • Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i obojętne dla ciała - bez obawy mogą mu się poddać osoby po leczeniu onkologicznym, z pompą insulinową lub rozrusznikiem serca i inni.
 • Diagnostyka trwa ok 30 minut, jednak zgłaszją się do nas różni pacjenci, z różnym stopniem dysfunkcji, niektóre osoby potrzebują aby poświęcić im więcej czasu, co trudno określić  podczas rejestracji. Dlatego wszystkim oczekującym w poczekalni serdecznie dziękujemy za cierpliwość - postaramy się jej nie nadużywać. Dla nas każdy jest wyjątkowy a indywidualne podejście jest gwarancją optymalnego doboru zaopatrzenia ortopedycznego (wkładek, ortez, obuwia).
Chmura tagów /słowa kluczowe: #orthopodologia #ortopodologia #podologia wkładki ortopedyczne wkładki supinujace obcas Tomasa obcas Thomasa buty na obcasie, buty ze sztywnym zapiętkiem, podkiętki skośne, wkładki na płaskostopie buty profilaktyczne peloty na płaskostopie pelota metatarsalna .Halluksy podwijające palce, wrastający paznokieć, ból pięty, ostroga piętowa górna dolna, rozcięgno, ból podeszwy, komputerowe badanie stóp, ortopeda. Szczecin, analiza obciążeń, stopy kolana biodra kręgosłup miednica krótsza noga podpiętek.
Wróć do spisu treści