Pytania_i_odpowiedzi - Habitech

Logo pracowni Habitech
MENU
PasekMenu
MENU
Przejdź do treści
  
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęsciej stawiane pytania na temat stosowania zaopatrzenia ortopedycznego: indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz modyfikacji obuwia.

Co to jest zaopatrzenie ortopedyczne?

Terminem tym określa się przedmioty wspomagające funkcjonowanie określonych struktur naszego ciała. Dla przykładu: okulary wspomagają funkcjonowanie oka (narząd wzroku), aparaty słuchowe wspomagają narząd słuchu, wszelkiego rodzaju wkładki do butów, aparaty i  stabilizatory maja za zadanie wesprzeć, odbarczyć lub zmienić sposób obciążenia aparatu ruchu (pracę mięśni, stawów i kości) - czyli zaopatrzyć ortopedycznie nasze ciało.

Czy wkładki są do jednej pary butów, czy można je przekładać?

Z zasady wkładki nie są montowane na stałe i można je przekładać do innego obuwia o zbliżonej wysokości obcasa i formie.


Czy do wkładek ortopedycznych potrzebne są buty w większym rozmiarze?

Nie. Wkładki, które wykonujemy w naszej pracowni są cienkie(ok.1,5 mm!) i nie zabierają wiele miejsca z  wnętrza butów. Poza tym wkładki nie zabierają miejsca na długość lecz na objętość buta (po obwodzie). Dlatego noszenie zbyt dużego obuwia nie jest dobrym pomysłem, lepiej znaleźć obuwie, z którego można wyciągnąć oryginalną wkładkę aby wygospodarować miejsce na swoje nowe wkładki indywidualne. Łatwo wyjmowalne wkładki są zwykle w obuwiu sportowym lub innym obuwiu dobrej jakości.
Z drugiej strony jeśli obuwie, w których zamierzasz nosić wkładki ściśle opina stopę to niestety ale po ich włożeniu obuwie będzie zbyt obcisłe lub w ogóle nie zmieści się w nich stopa.
  

Jak działają wkładki?

Wkładki ortopedyczne zmieniają pozycję i rozkład obciążeń w stawach stopy i pośrednio w stawach wyższych: kolanach, biodrach, miednicy, kręgosłupie. Korekcja ułożenia stopy wpływa pośrednio na cały łańcuch postawy, optymalizuje i zmniejsza przeciążenia mięśni i stawów – najczęstszą przyczynę bólu.

Czym różnią się wkładki indywidualne od wkładek dostępnych w sklepach?

Podstawowa różnica polega na stopniu dopasowania do użytkownika. Wkładki indywidualne są w 100% dopasowane do stopy .
W produkcji seryjnej opracowuje się produkt dla ogółu, dla wszystkich. Tak samo jest również z wkładkami dostępnymi w aptekach, sklepach i drogeriach. Przy odrobinie szczęścia mogą one spełniać oczekiwania użytkownika, na jakiś czas.
Wkładki indywidualne, wytwarzane są przez technika ortopedycznego w pracowni ortopedycznej i jak sama ich nazwa wskazuje są specjalnie wyprodukowane dla jednego użytkownika. Opracowywane są na podstawie wyników diagnostyki obciążeń stóp i postawy, zaleceń lekarskich lub fizjoterapeuty oraz specjalnych potrzeb i aktywności użytkownika.  
Dlatego są optymalnym rozwiązaniem dla każdego z kto ma problemy bólowe ze stopami lub wyższymi stawami ciała.  

Czym różni się wkładka anatomiczna od ortopedycznej?

Wkładki anatomiczne odtwarzają kształt stopy bez względnej korekcji. Istnieją na rynku technologie, które pozwalają na wykonanie takich wkładek „na miejscu” podczas jednej wizyty, z jednolitego materiału. Wkładki ortopedyczne działają korekcyjnie na stopę i wyższe partie ciała. Ich proces technologiczny jest o wiele bardziej skomplikowany. W początkowej fazie noszenia wymagają kilkudniowego przyzwyczajenia się użytkownika do nowego ustawienia stóp i ciała.
W naszej pracowni, w specjalnych przypadkach, również wykonujemy wkładki anatomiczne. Z tą różnicą, że wkładka wykonana jest według odlewu gipsowego stopy i  z certyfikowanych materiałów o różnej twardości: od góry miękkie dla komfortu, od dołu twardsze dla stabilizacji (tzw. „kanapka” :-).
A dlaczego w naszej pracowni formujemy wkładki według odlewu gipsowego a nie są formowane na miejscu, na stopie? To proste, aby wkładka była bardziej trwała i lepiej dopasowana musi być formowana w temperaturze 120-160oC, dlatego nie może być formowana bezpośrednio na stopie. Okres kilkudniowego oczekiwania na wykonanie rekomenduje długim użytkowaniem.


Dlaczego wkładki indywidualne są takie drogie?

Dla każdego wartość pieniądza jest inna. Aby wykonać wkładki ortopedyczne potrzebna jest wiedza, technologia i doświadczenie. Koszty można optymalizować jeśli wytwarzamy coś masowo, tutaj produkt wytwarzany jest jednostkowo,  lub w małej serii, ale jest w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.  
Porównuje się czasem cenę wkładek z ceną butów, co nie jest do końca sprawiedliwe, bowiem koszt  indywidualnych butów jest co najmniej kilkakrotnie wyższy od indywidualnych wkładek.
Stosowanie wkładek jest o wiele tańsze i bardziej praktyczne. Są dyskretne i możemy je przekładać do różnych butów co z pewnością poprawi komfort ruchu i uśmierzy ból. Jeśli dodać do tego działanie lecznicze to z pewnością wartość korzyści będzie o wiele większa niż cena.


Czy wkładki pasują do wszystkich butów?

To pytanie często pada ale jego zakres tematyczny jest dosyć szeroki, dlatego zostanie omówiony w  punktach:
 

 1. Wkładki pasują do pewnej wspólnej formy obuwia

  W obuwiu męskim sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ obuwie męskie jest zbliżone w formie - tzn. wkładki do obuwia sportowego będą równie dobrze leżeć w półbutach jak i w trzewikach czy obuwiu trekkingowym.
  Z obuwiem damskim już nie jest tak łatwo. Mnogość rodzajów i kształtów, obuwia damskiego można uogólnić przez rodzaj  formy użytej w jego produkcji ( formy podstawy kopyta szewskiego). W różnych typach obuwia kształt   formy bywa bardzo podobny i odpowiada jego wkładkom.
  Poniżej przedstawiamy podstawowe modele form wkładek obuwia:


 
  Widzimy tu pewne podobieństwo w kształcie między poszczególnymi formami, to znaczy, że w obuwiu w podobnej formie wkładka może być przekładana i, teoretycznie, powinna dobrze w nich leżeć.
  Przykładowo, w podobnej formie jest obuwie typu: półbuty, trampki, mokasyny, „snickersy”, casual, kozaki typu oficerki itp- rodzaju męskiego lub damskiego - czyli między tymi butami można przekładać wkładki. Ogólnie można przyjąć, że najbardziej uniwerslane i łatwe do zaopatrzenia we wkładki jest obuwie na płaskiej podeszwie albo lekkim podwyższeniu na obcasie lub koturnie.
  Ale UWAGA! Jeśli wkładka jest zaprojektowana i wykonana pod obuwie na płaskim lub lekkim obcasie i zechcemy ja stosować w bucie na wyższym obcasie (+ 4-5cm i więcej) - to niestety nie jest to możliwe nawet jeśli się w takie buty zmieści. Wynika to z innego kąta ustawienia noska względem tylnej części buta! - Proszę jeszcze raz spojrzeć na rysunek powyżej. Tak samo wkładka zaprojektowana do obuwia na obcas, w obuwiu płaskim będzie się zawijać w przedzie od wewnętrznej strony, poza tym będzie raczej za wąska.
  Przed zamówieniem wkładek warto zastanowić się w jakim obuwiu (jakiej formy) najczęściej chodzimy lub spełniamy najwięcej czasu. Polecamy również zabrać ze sobą po jednej sztuce obuwia na diagnostykę - zawsze chętnie pomożemy i doradzimy jakie wkładki wybrać.
  Inne typy obuwia mogą wymagać specjalnej ( dedykowanej) formy wkładki.


Czy wkładki pasują do butów na obcasie?

Obuwie na obcasie jest jednym z najtrudniejszych do zaopatrzenia we wkładki. Po pierwsze jest w nim bardzo mało miejsca - zwłaszcza w przedniej części, którą całkowicie wypełnia stopa. Po drugie, jest to raczej mało stabilne obuwie, w którym trudno skutecznie przeprowadzić korekcją postawy - ryzyko skręcenia stopy. Jeśli obcas bedzie niższy (ok. 5cm), w postaci słupka o szerszej podstawie, daje to już możliwość pewnego obsadzenia wkładki w bucie i skutecznego zaopatrzenia stopy we wkładkę. W pewnych przypadkach możemy wykonać modyfikację wnętrza obuwia (peloty, profile, wymiękczenia) tak aby było jeszcze wygodniejsze.
PS:
Jesteśmy w trakcie opracowywania wkładek do obuwia na wysokim ocasie - na razie w fazie projektu.

Wkładki do pełnych i otwartych butów  - czyli buty vs klapki?

Wkładki zaprojektowane do obuwia zamkniętego – z pełnym zapiętkiem (nosek może być otwarty) przeważnie są zbyt wąskie aby stosować je w obuwiu otwartym typu klapki lub sandały.
Ponieważ:
  - W czasie chodu wkładka opiera się o zapiętek buta, jego brak sprawia, że łatwo mogą z niego wypaść, zgubić się lub możemy się o nie potknąć.
  - Szerokość podeszwy w klasycznym klapku lub sandale ( typ klasyczny, sportowy) jest równa lub nieco szersza od szerokości stopy. Podeszwa obuwia zamkniętego oraz jego wnętrze zwykle jest nieco węższe od stopy – węższa jest również wkładka. Dlatego wkładka zaprojektowana do obuwia zamkniętego jest za wąska do obuwia otwartego i odwrotnie. Wkładka opracowana do obuwia otwartego będzie za szeroka do obuwia zamkniętego ( z cholewką) zwyczajnie się w nim nie zmieści.

A co z wkładkami do obuwia letniego?

Można wykonać wkładki do sandałów lub domowych klapków, ale pod pewnymi warunkami.
Aby móc wykonać wkładki do sandałów lub klapków muszą one posiadać wyjmowaną wkładkę i kołnierz, który ją stabilizuje – taką konstrukcję posiada sprzedawane u nas obuwie np.: Berkemann.
W tym obuwiu zastępuje się oryginalna wkładkę Berkemann wkładką indywidualną. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obuwie tego producenta posiada spójną formę z innymi modelami. Czyli wkładka z klapków będzie pasować np. do trzewików Berkemann.
W innym wypadku na wierzch klapka można nałożyć odpowiednie profile korekcyjne dostosowane do kształtu stopy i dyskretnie zamaskować przez pokrycie estetycznym materiałem typu microfaza lub skórą.
Jeśli chcesz aby twoje obuwie domowe lub letnie ( sandały lub klapki) było dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb oraz spełniało funkcje lecznicze powinno ono spełniać kilka wymogów konstrukcyjnych:
- stabilna podeszwa – z braku cholewki, wkładka jest bardziej  obciążona, dlatego powinna mieć pewne oparcie na stabilnej podeszwie. Na miękkiej łatwo uginającej się podeszwie ciężko jest uzyskać odpowiednią korekcję – chyba, że wymaga tego sytuacja. W razie wątpliwości służymy pomocą.
- podeszwa odpowiedniej szerokości – jeśli wkładka ma pełnić rolę korekcyjną czyli poprawiać postawę to podeszwa buta powinna być co najmniej szerokości stopy.
- cholewka z regulacją tęgości, na klamry lub rzep – większej wysokości profile korekcyjne zajmują nieco miejsca w bucie, regulacja tęgości pasków poprawi komfort użytkowania i  dopasowanie cholewki do stopy.

Jaka jest trwałość wkładek

To zależy od intensywności użytkowania i nie można precyzyjnie określić ram czasowych czy dystansu, po którym powinny zostać wymienione. To się po prostu czuje.
Wkładki wykonane w pracowni Orthopodologia objęte są 12 miesięczną gwarancją. Średni czas po którym zgłaszają się do  nas pacjenci po nowe wkładki to 26-28 miesięcy – ale bywa i więcej. Rekordzista nosił nasze wkładki 6 lat – ale po tym czasie były już mocno zużyte.

Jak nosić wkładki?

Do każdej pary wkładeki dołączona jest instrukcja użytkowania. Przez pierwsze kilka dni poczynając od godziny stopniowo wydłuża się czas chodzenia. Na początku możesz odczuwać lekki dyskomfort to znaczy, że twoja postawa się zmienia. Po około 7-10 dniach ciało całkowicie przyzwyczaja się do nowej pozycji.
Jeśli raz na jakiś czas będziesz chodzić w obuwiu bez wkładek, nie ma to dużego wpływu na twoje ciało lub wyniki korekcyjne.

Czy wkładki są na całe życie?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Można powiedzieć, że trzeba je nosić tak długo jak będzie to potrzebne. Dzieci lepiej reagują na korekcję wkładkami, poza pewnymi wyjątkami, ale jeśli zostaną zaopatrzone w odpowiednim momencie i przy zachowaniu dyscypliny powinny reagować na korekcję w ciągu 8-12 miesięcy.
U dorosłych wkładki są stosowane czasowo lub na stałe – wszystko zależy od tego jaką rolę im przypiszemy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie leczenia, rekonwalescencji lub cierpisz na bóle, które mają swoje podłoże w twojej złej, nawykowej postawie. To łącząc wspólne działania: lekarza, fizjoterapeuty, zastosowanie odpowiednich wkładek i twoją samodzielną pracę – szybciej wrócisz do formy. Być może potem wkładki będą pełnić tylko rolę profilaktyczną lub będzie można z nich zrezygnować – w celu śledzenia postępów zachęcamy do diagnostyki kontrolnej.
Osoby dorosłe z nabytymi deficytami posturalnymi lub utrwalonymi wadami postawy,  potrzebują stałego zaopatrzenia ortopedycznego.  
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 
Najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi.
Chmura tagów /słowa kluczowe: #orthopodologia #ortopodologia #podologia wkładki ortopedyczne wkładki supinujace obcas Tomasa obcas Thomasa buty na obcasie, buty ze sztywnym zapiętkiem, podkiętki skośne, wkładki na płaskostopie buty profilaktyczne peloty na płaskostopie pelota metatarsalna .Halluksy podwijające palce, wrastający paznokieć, ból pięty, ostroga piętowa górna dolna, rozcięgno, ból podeszwy, komputerowe badanie stóp, ortopeda. Szczecin, analiza obciążeń, stopy kolana biodra kręgosłup miednica krótsza noga podpiętek.
Wróć do spisu treści