Profilaktycznie, badaniu biomechaniki chodu i postawy oraz obciążenia stóp może poddać się każda osoba, która chce się wygodnie poruszać - stać, chodzić, uprawiać sport. Jeśli masz nawracające kontuzje w obrębie nóg (stóp, kolan, bioder) miednicy lub kręgosłupa. Każdy, kto niedbale chodzi, krzywi buty lub porusza się w sposób “kombinowany” - czy to z powodu bólu lub innych deficytów. Każdy, kto cierpi na choroby: RZS, cukrzycę, porażenia neurologiczne, SM i inne...
Czasem niewielkie zaburzenie siły mięśniowej. tzw. balansu mięśniowego prowadzi do złych nawyków, przeciążeń a także , w dalszej perspektywie, wad postawy. Badanie biomechaniczne, analizę chodu, biegu można wykonać w każdym wieku, na każdym etapie terapii - także w celu porównań i oceny jej efektów.
Diagnostyką w naszej pracowni zajmuje się doświadczony technik ortopedyczny. Badanie polega na określeniu wartości i układu obciążeń stóp oraz jego wpływu na wyższe części ciała.
Badanie stóp przebiega z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz testów manualnych.
W procesie diagnostycznym wykorzystujemy specjalistyczna matę do pomiaru nacisków (podobaroskop), skaner 3D stopy, podoskop, bieżnię i narzędzia do wideoanalizy.
Celem badania jest określenie czy błędna postawa (najczęstsza przyczyna bólu i przeciążeń stawów) wynika z nieprawidłowej budowy lub zniekształceń stóp i kończyny dolnej.Jest ono niezbędne do doboru i wykonania ewentualnego zaopatrzenia ortopedycznego (np. wkładek do butów, modyfikacji obuwia lub obuwie ortopedycznego).
Kto i kiedy powinien wykonać diagnostykę?
dzieci - profilaktyka wystąpienia wad postawy i wykształcenia prawidłowego wzorca chodu. Prewencja wystąpienia: płaskostopia, koślawości stóp i kolan, zaburzenia osi miednicy i kręgosłupa
dorośli – w celu eliminacji przeciążeń powstałych w czasie pracy i uprawiania sportu lub rekreacji. Spowodowane np.: długotrwałą pozycją stojącą, obuwiem bezpiecznym (BHP), praca fizyczna pod dużym obciążeniem.
sportowcy - w celu maksymalnej optymalizacji rozłożenia sił i eliminacji przeciążeń oraz ograniczeniu kontuzji - poszukiwanie rezerw motorycznych do wykorzystania. Zawsze jest coś co można poprawić 😉
osoby po przebytych urazach lub zabiegach chirurgicznych kończyny dolnej - kontuzje, złamania, protezoplastyka, halluksy etc.osoby chore na reumatyzm - wkładki ortopedyczne skutecznie uśmierzają ból i zapobiegają postępującej deformacji stóp. W połączeniu z odpowiednim obuwiem pomagają powrócić normalnej aktywności.
osoby chore na cukrzycę - prewencja zniekształceń i neuropatii stopy (Zespół Stopy Cukrzycowej)
seniorzy - przecież zasłużyliście sobie na komfort. Pomóc sobie można w każdym wieku, może nie dacie rady przebiec maratonu ale przywrócimy wam radość ze spacerów i może... nadążycie za wnukami.
Dlaczego badanie jest niezbędne skoro mam zalecenia od lekarza?
Zalecenia opisowe typu: wkładki supinujące, obcas Thomasa, wkładki sensoryczne - nie zawierają ważnych informacji technicznych, niezbędnych do prawidłowego wykonania zaopatrzenia np. wartości wysokości elementów korekcyjnych, ich twardości, rodzaju materiałów, sposobu rozmieszczenia.
Doborem i wytwarzaniem prawidłowego zaopatrzenia ortopedycznego zajmuje się technik ortopedyczny, który w tym celu wykonuje odpowiednie badania techniczne aby do odpowiedniej wady postawy wykonać prawidłowe - skuteczne zaopatrzenie ortopedyczne.
Jak przygotować się do badania?
Do badania nie jest potrzebne skierowanie - jeśli mają państwo zalecenia od ortopedy, fizjoterapeuty, rehabilitanta prosze je przedstawić.
Jeśli jesteś po urazie lub w trakcie leczenia proszę przynieść dokumentację np.: diagnostykę obrazową (wynik RTG, USG,TK, MRI...), wypis itd.
Prosimy przynieść ze sobą najczęściej noszone obuwie (nie jest to niezbędny warunek) lub obuwie, w którym ma być zastosowana wkładka. Nie musi być w parach, może być 1 sztuka 😉
Standardowo - może zajść potrzeba aby rozebrać się do bielizny. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadkach badania długości kończyn i ułożenia miednicy, skolioz etc. Szanowne Panie: pończoch lub rajstop dobrze przylegających do ciała w kolorze cielistym nie trzeba zdejmować ( choć mogą one utrudniać pracę urządzeń skanujących ciało).
Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i obojętne dla ciała - bez obawy mogą mu się poddać osoby po leczeniu onkologicznym, z pompą insulinową lub rozrusznikiem serca i inni.
Diagnostyka trwa ok 30 minut, jednak zgłaszją się do nas różni pacjenci, z różnym stopniem dysfunkcji, niektóre osoby potrzebują aby poświęcić im więcej czasu, co trudno określić podczas rejestracji. Dlatego wszystkim oczekującym w poczekalni serdecznie dziękujemy za cierpliwość - postaramy się jej nie nadużywać. Dla nas każdy jest wyjątkowy a indywidualne podejście jest gwarancją optymalnego doboru zaopatrzenia ortopedycznego (wkładek, ortez, obuwia).