Pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wkładek ortopedycznych. Kliknij na pytanie a pojawi się odpowiedź.
Jak przebiega proces wykonania indywidualnych wkładek
Przede wszystkim należy wykonać diagnostykę - aby poznać potrzeby pacjenta, wykryć deficyty posturalne lub wady postawy. Wyznaczyć strefy przeciążenia itd. - WKŁADKI WYKONUJEMY "PO COŚ" Wkładki HABITECH mają wpływ na postawę całego ciała i na prawdę trzeba się dobrze zastanowić nad tym co chcemy osiągnąć przez zastosowanie wkładek - i nie jest to marketingowe "bicie piany". Ustawienie stopy ma wpływ na cały szkielet, może być uzupełnieniem : treningu sportowego i funkcjonalnego, terapii posturalnej lub leczenia wad postawy, zespołów bólowych: stopy, kończyny, ustawienia miednicy, kręgosłupa, obręczy górnej i głowy ( szczęki: wad zgryzu etc.). Prewencji wystąpienia wad postawy i przeciążeń - np. przy cukrzycy i chorobach przewlekłych np. RZS
Po diagnostyce pobieramy miarę stopy i projektujemy formę, dobieramy technikę wykonania oraz rodzaj materiałów potrzebnych do wykonania TWOICH INDYWIDUALNYCH WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH
Następnie zlecenie wędruje do naszej pracowni, gdzie wykwalifikowany personel techniczny wytwarza produkt.
Czy wkładki są do jednej pary butów, czy można je przekładać?
Z zasady wkładki nie są montowane na stałe i można je przekładać do innego obuwia o zbliżonej formie.
Czy do wkładek ortopedycznych potrzebne są buty w większym rozmiarze?
Nie. Wkładki, które wykonujemy w naszej pracowni są cienkie(ok.1,5 mm!) i nie zabierają wiele miejsca z wnętrza butów. Poza tym wkładki nie zabiera miejsca na długość lecz na objętość buta (po obwodzie). Dlatego noszenie zbyt dużego obuwia nie jest dobrym pomysłem, lepiej znaleźć obuwie, z którego można wyciągnąć oryginalna wkładkę aby wygospodarować miejsce na swoje nowe wkładki indywidualne. Łatwo wyjmowalne wkładki są zwykle w obuwiu sportowym lub innym obuwiu dobrej jakości.
Z drugiej strony jeśli obuwie, w których zamierzasz nosić wkładki ściśle opina stopę to niestety ale po ich włożeniu obuwie będzie zbyt obcisłe lub w ogóle nie zmieści się w nich stopa.
Wkładki ortopedyczne zmieniają pozycję i rozkład obciążeń w stawach stopy i pośrednio w stawach wyższych: kolanach, biodrach, miednicy, kręgosłupie. Korekcja ułożenia stopy wpływa pośrednio na cały łańcuch postawy, optymalizuje i zmniejsza przeciążenia mięśni i stawów – najczęstszą przyczynę bólu.
Czym różnią się wkładki indywidualne od wkładek dostępnych w sklepach?
Podstawowa różnica polega na stopniu dopasowania do użytkownika. Wkładki indywidualne są w 100% dopasowane do stopy. W produkcji seryjnej opracowuje się produkt dla ogółu, dla wszystkich. Tak samo jest również z wkładkami dostępnymi w aptekach, sklepach i drogeriach. Przy odrobinie szczęścia mogą one spełniać oczekiwania użytkownika, na jakiś czas.
Wkładki indywidualne, wytwarzane są przez technika ortopedycznego w pracowni ortopedycznej i jak sama ich nazwa wskazuje są specjalnie wyprodukowane dla jednego użytkownika. Opracowywane są na podstawie wyników diagnostyki obciążeń stóp i postawy, zaleceń lekarskich lub fizjoterapeuty oraz specjalnych potrzeb i aktywności użytkownika.
Dlatego są optymalnym rozwiązaniem dla każdego z kto ma problemy bólowe ze stopami lub wyższymi stawami ciała.
Czym różni się wkładka anatomiczna od ortopedycznej?
Wkładki anatomiczne odtwarzają kształt stopy bez względnej korekcji. Istnieją na rynku technologie, które pozwalają na wykonanie takich wkładek „na miejscu” podczas jednej wizyty, z jednolitego materiału. Wkładki ortopedyczne HABITECH działają korekcyjnie na stopę i wyższe partie ciała. Ich proces technologiczny jest o wiele bardziej skomplikowany. Nie stosujemy gotowych baz wkładek (które trzeba tylko uformować). W naszej pracowni to My projektujemy i My wykonujemy bazę wkładki (pełna parametryzacja do lewej i prawej stopy). Dlatego jest ona dużo lepiej dopasowana i wytrzymała . A także, w pierwszych kilku dniach noszenia, wymagają przyzwyczajenia się użytkownika do nowego ustawienia stóp i ciała.
W naszej pracowni, w specjalnych przypadkach, również wykonujemy wkładki anatomiczne. Z tą różnicą, że wkładka wykonana jest według odlewu gipsowego stopy i z certyfikowanych materiałów o różnej twardości: od góry miękkie dla komfortu, od dołu twardsze dla stabilizacji (tzw. „kanapka” :-).
A dlaczego w pracowni formujemy wkładki według odlewu gipsowego, a nie są formowane na stopie?
To proste, aby wkładka była bardziej trwała i lepiej dopasowana musi być formowana w temperaturze 120-160oC, dlatego nie może być formowana bezpośrednio na stopie. Okres kilkudniowego oczekiwania na wykonanie rekompensuje długim użytkowaniem - średni czas zużycia to ok. 3 lat, ale osoby lżejsze z mniejsza aktywnością mogą je używać przez lata bez utraty właściwości mechanicznych.
Dlaczego wkładki indywidualne są takie drogie?
Dla każdego wartość pieniądza jest inna. Aby wykonać wkładki ortopedyczne potrzebna jest wiedza, technologia i doświadczenie. Koszty można optymalizować jeśli wytwarzamy coś masowo, tutaj produkt wytwarzany jest jednostkowo, lub w małej serii, ale jest w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.
Porównuje się czasem cenę wkładek z ceną butów, co nie jest do końca sprawiedliwe, bowiem koszt indywidualnych butów jest co najmniej kilkakrotnie wyższy od indywidualnych wkładek.
Stosowanie wkładek jest o wiele tańsze i bardziej praktyczne. Są dyskretne i możemy je przekładać do różnych butów co z pewnością poprawi komfort ruchu i uśmierzy ból. Jeśli dodać do tego działanie lecznicze to z pewnością wartość korzyści będzie o wiele większa niż cena.
Czy wkładki pasują do wszystkich butów?
To pytanie często pada ale jego zakres tematyczny jest dosyć szeroki,.
W obuwiu męskim sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ obuwie męskie jest zbliżone w formie – tzn. wkładki wkładki do obuwia sportowego będą równie dobrze leżeć w półbuta jak i w trzewikach czy obuwiu trekkingowym.
Z obuwiem damskim już nie jest tak łatwo, ale mnogość rodzajów i kształtów, można uogólnić przez rodzaj formy użytej w jego produkcji (formy podstawy kopyta szewskiego). W różnych typach obuwia kształt formy bywa bardzo podobny i odpowiada jego wkładkom.
Przykładowo, w podobnej formie jest obuwie typu: półbuty, trampki, mokasyny, „snickersy”, casual, kozaki typu oficerki itp- rodzaju męskiego lub damskiego. Ogólnie można przyjąć, że najbardziej uniwersalne i łatwe do zaopatrzenia we wkładki jest obuwie na płaskiej podeszwie albo lekkim podwyższeniu na obcasie lub koturnie. Ale UWAGA! Jeśli wkładka jest zaprojektowana i wykonana pod obuwie na płaskim lub lekkim obcasie i zechcemy ja stosować w bucie na obcasie – to niestety nie jest to możliwe nawet jeśli się w takie buty zmieści. Wynika to z innego kąta ustawienia noska do tylnej części buta! – Proszę jeszcze raz spojrzeć na rysunek powyżej. Tak samo wkładka zaprojektowana do obuwia na obcas, w obuwiu płaskim będzie się zawijać w przedzie od wewnętrznej strony, poza tym będzie raczej za wąska.
Przed zamówieniem wkładek warto zastanowić się w jakim obuwiu (jakiej formy) najczęściej chodzimy lub spełniamy najwięcej czasu. Polecamy również zabrać ze sobą po jednej sztuce obuwia na diagnostykę – zawsze chętnie pomożemy i doradzimy jakie wkładki wybrać.
Inne typy obuwia mogą wymagać specjalnej ( dedykowanej) formy wkładki.
Czy wkładki pasują do butów na obcasie?
Obuwie na obcasie jest jednym z najtrudniejszych do zaopatrzenia we wkładki. Po pierwsze jest w nim bardzo mało miejsca – zwłaszcza w przedniej części, którą całkowicie wypełnia stopa. Po drugie, jest to raczej mało stabilne obuwie, w którym trudno skutecznie przeprowadzić korekcją postawy – ryzyko skręcenia stopy.
Jeśli obcas będzie niższy (ok. 5 cm), w postaci słupka o szerszej podstawie, daje to już możliwość pewnego obsadzenia wkładki w bucie i skutecznego zaopatrzenia stopy we wkładkę.
Wkładki do pełnych i otwartych butów?
Wkładki zaprojektowane do obuwia zamkniętego – z pełnym zapiętkiem (nosek może być otwarty) przeważnie są zbyt wąskie aby stosować je w obuwiu otwartym typu klapki lub sandały. Ponieważ:
– W czasie chodu wkładka opiera się o zapiętek buta, jego brak sprawia, że łatwo mogą z niego wypaść, zgubić się lub możemy się o nie potknąć.
– Szerokość podeszwy w klasycznym klapku lub sandale ( typ klasyczny, sportowy) jest równa lub nieco szersza od szerokości stopy. Podeszwa obuwia zamkniętego oraz jego wnętrze zwykle jest nieco węższe od stopy – węższa jest również wkładka. Dlatego wkładka zaprojektowana do obuwia zamkniętego jest za wąska do obuwia otwartego i odwrotnie. Wkładka opracowana do obuwia otwartego w obuwiu zamkniętym ( z cholewką) zwyczajnie się nie zmieści bo będzie za szeroka.
A co z wkładkami do obuwia letniego?
Można wykonać wkładki do sandałów lub domowych klapków, ale pod pewnymi warunkami.
Aby móc wykonać wkładki do sandałów lub klapków muszą one posiadać wyjmowaną wkładkę i kołnierz, który ją stabilizuje – taką konstrukcję posiada sprzedawane u nas obuwie np.: Berkemann. W tym obuwiu zastępuje się oryginalna wkładkę Berkemann wkładką indywidualną. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obuwie tego producenta posiada spójną formę z innymi modelami. Czyli wkładka z klapków będzie pasować np. do trzewików Berkemann.
W innym wypadku na wierzch klapka można nałożyć odpowiednie profile korekcyjne dostosowane do kształtu stopy i dyskretnie zamaskować przez pokrycie estetycznym materiałem typu microfaza lub skórą.
Jeśli chcesz aby twoje obuwie domowe lub letnie ( sandały lub klapki) było dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb oraz spełniało funkcje lecznicze powinno ono spełniać kilka wymogów konstrukcyjnych:
– stabilna podeszwa – z braku cholewki, wkładka jest bardziej obciążona, dlatego powinna mieć pewne oparcie na stabilnej podeszwie. Na miękkiej łatwo uginającej się podeszwie ciężko jest uzyskać odpowiednią korekcję – chyba, że wymaga tego sytuacja. W razie wątpliwości służymy pomocą.
– podeszwa odpowiedniej szerokości – jeśli wkładka ma pełnić rolę korekcyjną czyli poprawiać postawę to podeszwa buta powinna być co najmniej szerokości stopy.
– cholewka z regulacją tęgości, na klamry lub rzep – większej wysokości profile korekcyjne zajmują nieco miejsca w bucie, regulacja tęgości pasków poprawi komfort użytkowania i dopasowanie cholewki do stopy.
Jaka jest trwałość wkładek?
To zależy od intensywności użytkowania i nie można precyzyjnie określić ram czasowych czy dystansu, po którym powinny zostać wymienione. To się po prostu czuje.
Wkładki wykonane w pracowni Orthopodologia objęte są 12 miesięczną gwarancją. Średni czas po którym zgłaszają się do nas pacjenci po nowe wkładki to 26-28 miesięcy – ale bywa i więcej. Rekordzista nosił nasze wkładki 6 lat – ale po tym czasie były już mocno zużyte.
Do każdej pary wkładeki dołączona jest instrukcja użytkowania. Przez pierwsze kilka dni poczynając od godziny stopniowo wydłuża się czas chodzenia. Na początku możesz odczuwać lekki dyskomfort to znaczy, że twoja postawa się zmienia. Po około 7-10 dniach ciało całkowicie przyzwyczaja się do nowej pozycji.
Jeśli raz na jakiś czas będziesz chodzić w obuwiu bez wkładek, nie ma to dużego wpływu na twoje ciało lub wyniki korekcyjne.
Czy wkładki są na całe życie?
Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Można powiedzieć tak długo jak będzie to potrzebne. Dzieci lepiej reagują na korekcję wkładkami, poza pewnymi wyjątkami, ale jeśli zostaną zaopatrzone w odpowiednim momencie i przy zachowaniu dyscypliny powinny reagować na korekcję w ciągu 8-12 miesięcy.
U dorosłych wkładki są stosowane czasowo lub na stałe – wszystko zależy od tego jaką rolę im przypiszemy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie leczenia, rekonwalescencji lub cierpisz na bóle, które mają swoje podłoże w twojej złej, nawykowej postawie. To łącząc wspólne -działania (i wskazania) z lekarzem lub fizjoterapeutą, zastosowanie odpowiednich wkładek i twoją samodzielną pracę – szybciej wrócisz do formy. Być może potem wkładki będą pełnić tylko rolę profilaktyczną lub będzie można z nich zrezygnować – w celu śledzenia postępów zachęcamy do diagnostyki kontrolnej.
Osoby dorosłe z nabytymi deficytami posturalnymi lub utrwalonymi wadami postawy, potrzebują stałego zaopatrzenia ortopedycznego.